Sziasztok! 🙂 Érkezett hozzám egy kérdés sporttáplálkozással kapcsolatban, ami arra inspirált, hogy kicsit bővebben beszéljek Nektek a növényi alapú táplálkozás sportra gyakorolt hatásairól, a saját tapasztalataim szerint.
A váltás okai
Korábban készítettem egy videót a veganizmusomról (Katt: Miért lettem vegán?), de akkor még csak néhány hete táplálkoztam így. Most, 10 hónap távlatából már többet tudok nyilatkozni a hosszú távú hatásokról is.
A vegán étkezésre való áttérésem hátterében sok dolog állt (a fent említett videóban erre is kitérek). Az egyik legfontosabb, hogy a fitness miatt nagyon nagy mennyiségben fogyasztottam húst, és eljött a pillanat, hogy rá se tudtam már nézni. Viszont ha később úgy hozza az élet, hogy szükségem lesz állati eredetű tápanyagokra, vagy megkívánom, meg fogom enni.
Mit eszem és mit nem eszem?
Nos, kezdjük az elején. A vegán étkezést követők nem fogyasztanak semmi állati eredetű összetevőt, vagyis húst, halat, tengeri herkentyűket, tojást, tejet illetve egyéb tejtermékeket. Bár nem számolom a makrókat, soha nem is számoltam, mégis ha egy arányt kéne mondanom a 80/10/10, vagyis 80% szénhidrát, 10 % fehérje és 10% zsír. Ez a magas ch (szénhidrát) sokszor vált ki megdöbbenést. Itt szeretném megjegyezni, hogy a ch nem csak liszt és cukor. Finomított lisztet és cukrot évek óta nem fogyasztok. Nagyon odafigyelek, hogy jó minőségű szénhidrátokat fogyasszak. Rengeteg friss zöldséget és gyümölcsöt eszem, illetve többnyire gluténmentes gabonákat. A mi háztartásunkban cukrok, csokik, chipsek és mindenféle tartósítószerben és adalékanyagokban gazdag ételek nem szerepelnek.
Sportra gyakorolt hatások
A sport aktív része az életemnek. Kamaszkoromat leszámítva mindig sportoltam. Úsztam, szertornáztam, aerobicoztam, spinningeltem, futottam, jelenleg pedig a fitness és a jóga az irányvonalam. Hetente 3-4 alkalommal végzek súlyzós vagy saját testsúlyos edzést, illetve 5-6 alkalommal jógázom.
A táplálkozásom kizárólag pozitívan befolyásolta a sport teljesítményem. Hozzáteszem, én nem sportolok versenyszerűen, kizárólag az egészégemért és a jó közérzetért űzöm ezeket a mozgásformákat, viszont számtalan példa van vegán versenysportolókra is. Ezzel nem azt szeretném mondani, hogy a veganizmus mindenkinek való. Eddig sem gondoltam így, és most sem, ezt igyekszem mindig ki is hangsúlyozni. De! Nekem személy szerint nagyon bevált.
Fehérje
A fehérje mindig nagy kérdés, főként a testépítők körében. Én magam egyáltalán nem pótolom edzés közben/után a fehérjét. Nem iszom fehérje shaket, bcaa-t sem fogyasztok. Ellenben fogyasztok quinoát és hüvelyeseket. De nem tudatosan. Amit épp megkívánok, azt eszem. Az izomtömegem nem csökkent a korábbi állapothoz képest, viszont már nem jellemző a fehérje shake-től gyakori vizesedés. Legalábbis én vizesedtem tőle.
Szénhidrát
A magas ch elég energiát biztosít a sporthoz, így a sportteljesítményem nem csökkent. Sőt, továbbra is energikus vagyok és nincs izomlázam, vagy legalábbis elenyésző a korábbiakhoz képest. Erről korábban olvastam, amikor vegán sportolók tapasztalatait kutattam, és kiváncsian vártam, hogy vajon nálam is jelentkezik-e ez a hatás. Igen! És nagyon jó érzés. 🙂
Zsír
Jelenleg 47 kg vagyok (158 cm magas). A táplálkozásom reformálásával 3-4 kg-tól szabadultam meg. Ezt én az alacsony arányú zsírnak tudom be. Arra valóban nagyon oda kell figyelnem, hogy zsírszegényen főzzek, mert amint kicsit több növényi zsírt fogyasztok, rögtön elkezdek hízni.
Vitaminok
B12-t, multivitamint és a kevésbé napsütéses időszakban d-vitamint fogyasztok napi szinten. Gyerekkorom óta vérszegény vagyok, ezért időszakonként vas kúrát végzek. A vérszegénység az egyetlen, ami a vérképemen látszik, de hangsúlyozom, hogy esetemben ez nem a veganizmusnak tudható be.
Ezek a jelenlegi tapasztalataim, remélem, tudtam segíteni annak, aki érdeklődik a téma iránt. 🙂
Étrend írással továbbra sem foglalkozom. A saját tapasztalataimat bármikor szívesen megosztom Veletek, de a személyre szabott étrend nagy felelősség, amit inkább az e téren nálam tanultabb szakemberekre bíznék.
Szép nyári napot Nektek! ☀️🙂